Venezuela – Jižní Amerika

Venezuela je federativní republika na severním pobřeží Jižní Ameriky při pobřeží Karibského moře, v tropech severně od rovníku. Skládá se z pevninské části a mnoha malých ostrovů v Karibském moři. Sousedí na západě s Kolumbií, na jihu s Brazílií, a na východě s Guyanou, na jejíž západní polovinu si Venezuela činí nárok.

Venezuela je o krůček blíže ke znárodnění celého ropného sektoru v Orinoku poté co čtyři zahraniční ropní producenti podepsaly nové smlouvy a dvě americké opustí zemi. Ministr ropného průmyslu Venezuely Ramirez v úterý uvedl při slavnostním ceremonialu podpisu smluv že dvě americké těžařské společnosti Exxon Mobil a Conoco Philips nepodepsaly smlouvy a odcházejí.

Venezuela poprvé znárodnila ropný průmyslu v roce 1976 pod vedením prezidenta C.A. Pereze a je jako jediná země latinské Ameriky členem OPEC s těžební kvotami 3,2 mil barelů denně.

Venezuela - Jižní Amerika

Venezuela – Jižní Amerika

Poněkud severněji pak leží Trinidad a Tobago, Grenada, Curaçao, Bonaire a Aruba. Počet obyvatel přesáhl v roce 2014 28.800.000. Hlavním městem Venezuely je Caracas. Úředním jazykem je španělština. Nejvíce lidí se hlásí ke katolické církvi. Venezuela je země impozantních rozměrů: najdete zde největší jezero v Jižní Americe a třetí nejdelší řeku, nejvyšší vodopády na světě a nejdelší hady. Žijí zde také jaguáři a pásovci. Zdejší krajina patří k těm nejzvláštnějším, které kde spatříte: na západě se tyčí zasněžené vrcholky And, na jihu leží vlhké amazonské pralesy. Státní zdravotnictví ve Venezuele je dlouhodobě na nízké úrovni a vzhledem k odchodu kvalifikovaných lékařů, akutnímu nedostatku léčiv či několikaměsíčnímu čekání na bezplatné ošetření.

Krátce o Scientologii
Expertizy o Scientologické církvi

One response to “Venezuela – Jižní Amerika

  1. Pingback: Richard Vandra – hudebník | Profi PR