Hypotéku roku 2015 nabízí Tatra banka

Druhý ročník hodnocení Fincentrum & TREND Hypotéka roku zná své vítěze. Odborná porota vyhlásila vítěze v sedmi kategoriích produktů souvisejících bydlením. Nejlepší Hypotéku roku 2015 nabízí Tatra banka. Zápůjční hypotéku VÚB banka. Bankéřem roku se stal Daniel Kollár z ČSOB.

Porota Známkováno hypoteční produkty bank podle devíti kritérií. Hodnotila se úroková sazba, poplatky LTV, možnost mimořádných splátek, oblíbenost, transparentnost, administrativní náročnost, flexibilita podmínek a komplexnost nabídky.

Hypotéku roku 2015

Hypotéku roku 2015

Každé kritérium mělo svou váhu, podle které se dostalo do výsledného hodnocení. Největší význam tak měli body v kategorii úroková sazba (17,5%). Nejlevnější úvěr na bydlení nabízí podle tohoto kritéria VÚB banka. Vítěz, Tatra banka, se umístil až na druhém místě ao třetí místo se dělí mBank se Slovenskou spořitelnou.

Porovnání hypoték … nebo Jak se co nejrychleji orientovat ve světě hypoték!

Při posuzování úrokové sazby nezohledňovala porota průměrné sazby, jako loni, ale nejnižší interval aktuálně nabízených sazeb. K takové sazbě se pak přidávaly veškeré dodatečné náklady potřebné na její získání. Tedy všechny finanční produkty, které je třeba využít a ostatní podmínky, které je třeba splnit. Cenu hypotéky to v konečném důsledku navyšuje.

Významnou váhu mělo v hodnocení i LTV (loan to value ratio). To hovoří o tom, jaká část z hodnoty nemovitosti se kryje úvěrem. Většinou platí, že bonitnější klienti, kteří si mohou dovolit jít od úvěru s nižším ukazatelem LTV, získávají i lepší úroky. Tento ukazatel tedy říká na dostupnosti financování pro danou skupinu klientů.

Novým hodnotícím ukazatelem v letošním hodnocení byla oblíbenost. Jejím úkolem bylo reflektovat nejen hypotetickou výhodnost úvěrové nabídky, ale i její reálnou dostupnost pro klienty.

Minulý rok například zvítězila hypotéka od mBank. Přes její technicky výhodným podmínkám si tuto nabídku našlo oproti velkým bankám jen málo zákazníků. Kritickou je velikost pobočkové sítě, zda schopnost a ochota uzavřít hypotéku s internetovou bankou, nebo výdaje na marketing. Letos se tedy zohledňoval tržní podíl banky a její schopnost si ho udržet.

Hypotéka roku 2015 – bodové hodnocení
Váha kritéria (%) Tatra banka VÚB banka ČSOB mBank Slovenská sporiteľňa
Úroková sazba 17,5 35 39 24 33 33
Poplatky 10 27 26 27 42 15
LTV 15 34 25 38 35 32
Mimořádně splátky 10 34 36 34 34 23
Oblíbenost 12,5 27 29 33 10 23
Transparentnost 5 30 29 27 33 24
Administrativní náročnost 10 31 33 26 17 28
Flexibilita podmínek 10 33 23 22 20 22
Komplexnost nabídky 10 36 36 32 18 33
Vážený průměr bodů 31,2 31,1 29,5 27 26,8
První místo jen o vlásek
Nelze říci, že by tohoto roční hodnocení mělo jednoznačného favorita. Tatra banka byla jen o jednu desetinu bodu před druhou VÚB bankou a ani v jedné kategorii neprevalcovala svou konkurenci – či jinými slovy ani v jedné kategorii nezvítězila. Šlo tedy o technické k.o. Podobně, jen s opačným pořadím, dopadlo hodnocení v kategorii refinančních hypotéka. Partneři a Produkty hypoték … nebo Co pro Vás dokážeme realizovat v partnerských bankách!

„Produkty se hodnotí obecně a průměrný klient v reálném životě neexistuje. Proto nepochybně může mít každý svůj vlastního vítěze. Udělali jsme ale vše pro to, aby bylo ocenění Fincentrum & TREND Hypotéka roku 2015 relevantním průzkumem trhu a podmínek, které finanční instituce aktuálně nabízejí, „zhodnotil předseda představenstva a ředitel Fincentra Milan Řepka.

„Myslím, že se zrodilo něco, co je trhu velmi prospěšné. Kritéria jakéhokoliv hodnocení by měly být transparentní, hodnocení odborné a nestranné. Věřím tomu, že se nám podařilo tyto tři věci splnit, „dodal k práci hodnotící poroty šéfredaktor Trendu Oliver Brunovský.

Při hodnocení refinančních hypotéka tedy bylo garde přesně obrácené jako u hypoték roku. Druhá Tatra banka zůstala jen o desetinu bodu za vítěznou VÚB. V této kategorii se hodnotila výhodnost úrokových sazeb, administrativní náročnost, LTV, transparentnost, předčasné splacení.

Financování bydlení to není jen hypotéka
K financování bydlení banky požadují i ​​pojištění nemovitosti. Porota proto udělila ocenění iv této kategorii. Nejlepší pojistku chránící hodnotu bytu nebo domu by měla poskytovat Uniqa pojišťovna – pojištění Domů & Štěstí. Za ní následuje QBE Insurance a trojku uzavírá Allianz – Slovenská pojišťovna. Vítěz získal oproti konkurentům body zejména v kritériích: transparentnost podmínek a poměr cena / výkon.

Hodnocení Pojištění hypotéky roku získal produkt La Vita od pojišťovny Generali. Za ní následovala AXA životní pojišťovna a jako třetí se umístila nabídka od Allianz – České pojišťovny.

Nejlepší stavební spoření nabízí lídr trhu – První stavební spořitelna. Její nabídka překonala konkurenční až ve čtyřech z pěti kritérií. Největší náskok získala PSS v parametru Poplatky.

TREND udělil hypotečním bankám i cenu za inovativnost. Získala ji největší banka v ČR – Slovenská spořitelna. Redakce ocenila jak se postavila k montovaným dřevodomy. Ty se klasickou hypotékou financují jen velmi těžko. Spořitelna vyšla jejich majitelům vstříc a zapracovala specifický postup jejich výstavby do svých úvěrových podmínek.

Loni TREND speciální cenu za inovativnost ocenění neudělil. Zkoumal jak se hypoteční banky staví k živnostníkům a svobodným povoláním, které mívají potíže s doložením příjmů. Loňský přístup bank k těmto skupinám ale na udělení ceny podle redakce nepostačoval.

Poslední sedmou kategorií v hodnocení finančních institucí byl přístup k handicapovaným občanům. I zde zvítězila Slovenská spořitelna. Rozhodoval Slovenský svaz tělesně postižených, podle kterého klade spořitelna postiženým do cesty nejméně překážek.

Bankéř a pojišťováka roku
Bankéřem roku se stal ředitel ČSOB Daniel Kollár. Během jeho 11 letého vedení banka podstatně podrostu. D. Kollár technicky zrealizoval fúzi s Istrobanky a připravil banku na přechod nových kompetencí po právním vyčleněním banky od české matky. O ocenění rozhodlo hlasování nejvyšších představitelů konkurenčních bank.

„Vážím si názor mých kolegů. Za těch 11 let v mé pozici jsem měl možnost projít si i těžkými chvílemi, ale neskromně řeknu, že jsem pyšný na to, kde finanční sektor z hlediska transparentnosti, služeb vůči klientům dnes je. To ovšem neznamená, že už není prostor pro další zlepšení, „řekl při přebírání ocenění D. Kollár.

V pojistné branži se uděleno obdobné ocenění – pojišťováka roku. Už podruhé se jím stal již odcházející šéf Allianz – České pojišťovny Marek Jankovič. Od června bude šéfovat Česká pojišťovna. M. Jankovič má za sebou 25 let ve slovenském pojišťovnictví. Začínal ještě ve státní České pojišťovně. Její nástupkyni pak věnoval se dvěma menšími přestávkami téměř celé dosavadní působení. Ředitelka odboru managementu produktů Allianz – České pojišťovny Adriana Leskovská, která za M. Jankovič cenu přebírala, řekla: „Je nám už nyní za ním velmi líto a doufám, že se mu bude podobně dobře dařit iv České republice.“
Porotu tvořili tohoto ročníku Fincentrum & TREND Hypotéky roku tvořily:

Peter Kolárik – spoluzakladatel TotalMoney.sk
Juraj Lang – předseda představenstva Institutu finanční gramotnosti a vzdělávání
Milan Řepka – ředitel Fincentra Slovensko
Pavel Škoda – lektor a metodik projektu Škola rodinných financí
Pavel Škriniar – analytik portálu financnahitparada.sk
Peter Világi – senior analytik společnosti Fincentrum
Ján Palenčár – prezident Národní asociace realitních kanceláří Slovenska
Ján Záborský – vedoucí redaktor Trendu
Ľuboslav Zámečník – reportér Trendu

One response to “Hypotéku roku 2015 nabízí Tatra banka

  1. Pingback: Hypotéka | PR zdarma